Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v únoru připravilo pro diváky tři premiéry, na repertoár se také vrací muzikál Evita
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v únoru připravilo pro diváky tři premiéry. Při představení Směšná temnota nebude rozdíl mezi jevištěm a hledištěm a diváci zapojí kromě zraku a sluchu také čich, chuť a hmat. Inscenaci Born This Way rozšíří o inkluzi pro nevidomé a neslyšící. Scénu inscenace Mikve budou snímat kamery a detailní záběry promítat na plátno. Ode dneška se vrací muzikál Evita a s ním divadlo vyzkouší pilotní projekt hlídání dětí, řekli dnes novinářům zástupci divadla.
Z původně rozhlasové hry Směšná divočina vytvořili imerzivní neboli interaktivní divadlo, kterou uvedou 14. února Na Půdě. „Nebudeme rozlišovat jeviště a hlediště, diváci a herci spolu budou sdílet jeden hrací prostor. Diváci ale nebudou aktivně vstupovat do děje," řekla ředitelka divadla a režisérka hry Martina Schlegelová. Představení je pouze pro 30 diváků, kteří během hry zapojí zrak, sluch, čich, chuť i hmat. V inscenaci vystupují pouze mužští herci a děj sleduje dva vojáky, kteří cestují s tajným posláním do afghánské divočiny, která se projeví jako cesta do hlubin lidské duše, dodala Schlegelová.
Soubor Malého divadla v novém roce posílila herečka Kateřina Pithartová Kozinová, která se představí 22. února v díle Born This Way. „Inscenace je o tom, že je důležité respektovat svobodu a sebevyjádření ostatních a o tom, že každý má právo se cítit ve svém těle dobře," řekl umělecký šéf Malého divadla David Košťák. U tohoto představení nabízí po telefonické domluvě úvod a asistenci pro nevidomé, kdy scénu a vše na ní popíšou, umožní jim věci nebo loutky hmatem poznat a představí jim herce. Navíc dostanou sluchátka, ve kterých je popis scén, při kterých se nemluví. Sluchově postiženým nabízí titulky v českém nebo anglickém jazyce. „Scéna je vybavena tak, že při hudbě neslyšící můžou cítit otřesy, takže můžou vnímat základní rytmus hudby," dodal Košťák.
Mikve je nádrž s přírodní vodou, která slouží v židovském náboženství k rituálnímu očištění pro ženy. Stejně se jmenuje třetí premiéra, kterou uvede činohra poslední den v únoru a v ní budou účinkovat jen herečky. „Diváci budou mít v činohře Jihočeského divadla poprvé možnost vidět inscenaci jako live cinema. Akce budou snímat dva kameramani a střihač bude vybrané záběry s téměř nepostřehnutelným zpožděním posílat na plátno. Diváci tak uvidí detaily jindy v divadle skryté," řekla dramaturgyně Olga Šubrtová.
Muzikál Evita dnes uvedou v obnovené premiéře. „My jsme hráli v roce 2019, protože Jihočeské divadlo ten rok slavilo 100 let od založení a Evita se také narodila v roce 1919. Jenže pak přišel covid a hraní jsme museli přerušit. Vrátili jsme se k ní v letech 2021 a 2022," řekl výkonný dramaturg opery Marek Pavlíček.
S Evitou divadelníci spojili pilotní projekt s názvem Na dítě se nevymlouvej, který zítra vyzkouší poprvé. Cílem je umožnit rodičům jít na představení a divadlo ve stejný čas přichystá hru pro děti v Malém divadle a po ní workshop, dodal umělecký šéf edukačního centra Vít Piskala.