Činoherní klub oslavil 60. výročí prvního uvedení Smočkovy hry Piknik
Činoherní klub dnes setkáním osobností spjatých s minulostí i současností této scény oslavil 60. výročí prvního uvedení hry Piknik Ladislava Smočka, jejíž premiéra 27. února 1965 se považuje za datum založení divadla. Dvaadevadesátiletý Smoček se zúčastnil i úvodu neformálního setkání tvůrců a příznivců Činoherního klubu v divadelní kavárně. Na historii scény v pražské ulici Ve Smečkách ocenil, že nikdy nebyla „zabetonovaná".
„Činoherní klub se vyvíjel od samého začátku, vyvíjí se i nadále a stále noví a noví lidé se pokoušejí dělat to, o co jsme se snažili my. Vydrželo to šedesát let a v podstatě vždy bylo vyprodáno. To hovoří samo za sebe," řekl ČTK Smoček.
Na akci nazvanou Piknik hráčů do Činoherního klubu celé odpoledne přicházeli lidé spjatí s touto scénou. Na ochutnávku nejrůznějších potravin a pochutin, které se v průběhu šesti dekád pojídaly přímo na jevišti, dorazili mimo jiné i herci Ivana Chýlková, Lucie Žáčková, Martin Sitta, Bára Kodetová nebo Vladimír Kratina.
Někteří z přítomných využili akci k návštěvě sklepních prostor Činoherního klubu, kde se každý hrací den před začátkem představení bude během března konat výstava s názvem Vytříbené zbytky. Zájemci uvidí například buchty z Podivného odpoledne doktora Zvonka Burkeho, ilustrace Ondřeje Vetchého z komedie Maska a tvář nebo polaroidy Michala Suchánka ze hry Glengarry Glen Ross.
Činoherní klub oslavil již 23. února výročí svého vzniku scénickým čtením jednoaktové hry Čaj v popelníku v podání Martina Fingera a Sandry Černodrinské, jejíž texty vytvořila umělá inteligence. V rámci oslav se dnes večer uskuteční koncert skupiny kapely Th!s, ve které hraje Vojta Kotek.
Součástí oslav výročí bude 28. února premiéra nové inscenace Hedy Gablerové Henrika Ibsena od britské dramatičky Niny Segalové s názvem Heda Gablerová: Naostro v režii Jiřího Havelky. V rámci výročí Činoherního klubu je po hrách Hráči (režie Lukáš Brutovský) a Zakleté dámy (Tomáš Dianiška) Heda Gablerová: Naostro už třetí premiéra v této sezoně. Jubilejní rok zakončí v červnu premiéra hry Thomase Vinterberga a Mogense Rukova Komuna, kterou bude režírovat Ondřej Sokol.
Činoherní klub v polovině 60. let zakládali divadelníci Ladislav Smoček, Jan Kačer či Jaroslav Vostrý. Se scénou už tehdy spolupracovali filmoví režiséři, k nejoblíbenějším inscenacím patřil Penzion pro svobodné pány v režii Jiřího Krejčíka. Na jeho práci později navázali i Jiří Menzel nebo Evald Schorm.
Za pět desítek let prošla „Činoherákem" i řada dalších známých tváří. Téměř až do své emigrace to byl Pavel Landovský, do roku 1978 byl členem souboru Josef Somr. Do souboru dříve patřili Věra Galatíková, Vladimír Pucholt, Jiří Kodet, Libuše Šafránková, Josef Abrhám či Petr Nárožný. Z mladší generace je to Ivana Chýlková, Jaromír Dulava nebo Vladimír Javorský.
V roce 1989 měl Činoherní klub důležitou roli, když v jeho prostorech bylo 19. listopadu 1989 založeno Občanské fórum. V letech 2002 a 2008 vyhlásila Nadace Alfréda Radoka tuto pražskou scénu Divadlem roku.
Heslo Ladislav Smoček v České divadelní encyklopedii
Heslo Činoherní klub v České divadelní encyklopedii
V rámci projektu Orální historie českého divadla si můžete ve studovnách IDU poslechnout rozhovor s Ladislavem Smočkem. Protokol z rozhovoru naleznete ZDE