Premiéra inscenace Slepci / Сліпці v Brně
Autorská inscenace Slepci / Сліпці vznikla v unikátní česko-ukrajinské spolupráci mezi charkovským nezávislým divadlem Publicist Theatre a brněnským nezávislým Divadlem 3+kk.
Inscenační tým tvoří ukrajinští i čeští umělci, stejně je tomu u hereckého obsazení. „Díky našim kontaktům na ukrajinské kulturní scéně jsme se potkali s českou kulturní aktivistkou Lucií Řehoříkovou, která nás propojila s brněnským Divadlem 3+kk. Díky našim partnerům jsme tak mohli navázat ukrajinsko-českou spolupráci a poté, co nám naši přátelé ukázali prostory brněnské Káznice, jsme si uvědomili, že se má projekt Slepci / Сліпці realizovat právě zde,“ komentuje navázání mezinárodní spolupráce režisér inscenace a umělecký šéf ukrajinského Publicist Theatre Kostiantyn Vasiukov.
Slepci / Сліпці se snaží připomenout zapomenuté dědictví tzv. Rozstříleného obrození – generace ukrajinských modernistických umělců a umělkyň, kteří tvořili během 20. let minulého století ve vzácném a krátkém období ukrajinské svobody. Většina z nich padla za oběť stalinských represí během třicátých let. Inscenace zároveň připomíná Pražskou básnickou školu – ukrajinské básníky a básnířky, kteří po vzniku Sovětského svazu emigrovali do Československa a pokračovali v tvorbě z exilu. Tady vytvořili svébytnou komunitu, jejíž snahou bylo nadále
formovat ukrajinskou literaturu a kulturní identitu. Situace nápadně připomíná otázku podpory a integrace politických a válečných uprchlíků, která je podobně palčivá i dnes. Dramatická báseň Slepci belgického dramatika Maurice Maeterlincka se stala jednou z hlavních inspirací a půdorysem pro vznik původního textu ukrajinské dramatičky Niny Zakhozhenko.
„Mým úkolem bylo ukázat podmínky, ve kterých ukrajinští umělci žijí a pracují – jak v minulém století, tak i nyní. Po čem touží, co je pohání a s jakými výzvami se musí každý den potýkat. Cítila jsem obrovskou zodpovědnost vůči umělcům, kteří zemřeli v bojích o Ukrajinu před sto lety i zcela nedávno – v zákopech, v okupaci nebo pod raketovou palbou, kterou můj stát dnes zažívá každý den. Zdá se mi, že pro pochopení Ukrajiny, její historie a moderního boje je lepší nehledět na politiky, ale na její umělce, kteří jsou skutečnými vyslanci „ukrajinské myšlenky“. A tato hra je pokusem promluvit přímo, prostřednictvím atmosféry a smyslů ponořit diváka do světa letitého boje a hledání konečného východiska z ‚vězení národů‘, kterým Ruská federace stále je,“ říká k původnímu dramatickému textu autorka.
Imerzivní inscenace se odehrává mezi zdmi bývalé Káznice, jež mají s perzekucí politických vězňů, včetně básníků, bohaté zkušenosti. Inscenace se odehrává v různých částech Káznice a vědomě pracuje s její historií a geniem loci. „Do prostor brněnské Káznice jsme s Divadlem 3+kk přišli přesně před rokem a velmi brzy jsme si uvědomili, že naši budoucí tvorbu svou
historií a atmosférou velmi zásadně ovlivní. Na tíhu lidských osudů, která z místních zdí stále dýchá, jsem si ani po té době zcela nezvykl. Byl jsem proto nadšený, když jsem zjistil, že můžeme společně s našimi ukrajinskými partnery v Káznici realizovat inscenaci, která sem svým příběhem tolik zapadá – i když se odehrává stovky kilometrů daleko,“ popisuje důvody pro uvedení projektu právě v brněnské Káznici dramaturg inscenace a umělecký šéf Divadla 3+kk Libor Brzobohatý. V průběhu představení se menší část diváků stane nevidomými performery a performerkami (Slepci), kteří budou pod vedením herců a hereček spoluutvářet jevištní tvar. Témata, jimiž se inscenace zabývá, zahrnují paralely mezi ukrajinskou historií a současností, hledání kulturní identity utlačovaného národa a neustálé existenční hrozby a boj za právo na sebeurčení. Inscenace rovněž reflektuje společnou česko-ukrajinskou historickou zkušenost, vzájemné vztahy, kulturní a hodnotovou blízkost, stejně jako roli umění v době války. Projekt Slepci / Сліпці je jedinečným příkladem spojení české a ukrajinské nezávislé scény a dokazuje, že jazyková bariéra ani kulturní odlišnosti nejsou překážkou pro uměleckou spolupráci.
Slepci / Сліпці - PREMIÉRA | Facebook